Postavka se sastoji iz video radova – odabranih intervjua, koji su rađeni sa 100 sagovornika i sagovornica različitih uzrasta i profila, iz zemalja nastalih nakon raspada nekadašnje države.
Sâm proces razgovora sa učesnicima i učesnicama bio je specifičan – umesto konkretnog pitanja autorke su svakom od njih ponudile karton koji opisuje neki od predmeta iz zbirki Muzeja Jugoslavije, na kome se nalaze osnovne informacije: opis, datum ili period iz kojeg predmet potiče i poreklo.
Isti takav karton dobiće i svi posetioci izložbe, a svoj komentar moći će da ostave u video kutku, u okviru postavke. Izjave publike postaće, ravnopravno sa postojećim intervjuima, deo kolekcije Muzeja Jugoslavije.
„Na taj način pokušale smo da kolekciju materijalnih tragova prošlosti posrednim putem prevedemo u formu živih komentara, aktuelnih razmišljanja, ideja i potencijala za budućnost”, objašnjavaju Ana Adamović i Milica Pekić iz platforme „Kiosk”.
„Da li je prošlost Jugoslavije već muzealizovana, istorizovana i pohranjena u arhivama? Može li nam ta prošlost razjasniti barem nešto o sadašnjosti, pomoći da razumemo krizu u kojoj se danas svet nalazi ili stalne poruke da je Evropska unija pred raspadom, budući da trpi svakodnevne potrese i izazove? Možemo li, na primeru multinacionalne, multikonfensionalne zemlje, koja se pre 25 godina raspala, početi da razmišljamo o alternativama za sadašnji trenutak?”, neka su od pitanja na koje „Projekat Jugoslavija” pokušava da ponudi odgovore.
„Projekat Jugoslavija” realizovan je uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Izložba predstavlja završnicu projekta, koji je rezultat višegodišnje saradnje Muzeja Jugoslavije i Kiosk Platforma.
Izložba će biti otvorena do 15. aprila 2020. godine.