O PREDSTAVI
Troje likova odrastaju u nekom velikom evropskom gradu: imućni su, obrazovani i dosadno im je. Igrajući dečje igre u dokolici, oni otkrivaju zadovoljstvo zabranjenog. Gube se u stanjima ekstaze koja im, međutim, veoma brzo dosade. Njihova želja da se desi nešto „pravo“, jača iz dana u dan. Traže utočište u intimnosti društva kom pripadaju, koje se pretvara u kavez bez izlaza. Zapadni projekat samoodređenja ne uliva sigurnost već izaziva paranoju. Ono što u početku deluje paradoksalno, u stvari je vredno pažnje: razlika između aktivnih samouništivača i njihovih eksplozivnih naprava i ovih pasivnih samouništivača sa njihovim vajnim hedonizmom nije toliko velika koliko bi oni možda voleli da jeste. U svojoj najnovijoj predstavi Ersan Mondtag i mlada autorka iz Berlina Olga Bah mapiraju topografiju kraja vremena i strahova koji uz to idu, a koji trenutno vladaju zapadnim svetom poput epidemije.
O AUTORIMA
ERSAN MONDTAG rođen je u Berlinu 1987. godine i bavi se stvaralaštvom u oblasti pozorišta, muzike, performansa i instalacija. Godine 2011. upisao je Školu Oto-Falkenberg u Minhenu, da bi dve godine kasnije prekinuo studije, a 2012. osnovao je APITÆL ZWEI KOLEKTIF, s kojim je razvio predstave dugog trajanja, eksperimentalne žurke i interdisciplinarna pozorišna dela. Tokom sezone 2013/14. bio je član REGIEstudio u teatru Šaušpil u Frankfurtu i režirao 2. Simfoniju (pozvana na „radikaljung“ festival u Minhenu 2014), Zamak, i Orfej# (pozvane na „radikaljung“ festival 2015). Godine 2015, Ersan Mondtag stvara komad TYRRANIS, koji je pozvan na festival „Teatertrefen“ u Berlinu 2016. godine. Časopis Teater hojte proglasio ga je rediteljem u usponu 2016. godine. Proglašen je i „scenografom i kostimografom godine“. Ersan Mondtag živi u Berlinu. Stvara u hamburškom Talijateatru, u teatru Šaušpil u Frankfurtu, u Pozorištu Maksim Gorki u Berlinu, u Minhener Kameršpile i drugim pozorištima. Predstava Istrebljenje, koju je kreirao u saradnji sa Olgom Bah, prva je njegova režija u Švajcarskoj.
OLGA BAH, rođena u Berlinu 1990, još se tokom srednjoškolskih dana (2004-2007), zajedno sa Ersanom Mondtagom priključila berlinskom pozorištu za mlade Grips Teatar. Zajedno su osnovali nezavisnu pozorišnu trupu pod nazivom „PE-Ensemble“. Njen prvi komad, Vinvet, premijerno je izveden 2007. godine u nemačko-turskom pozorištu Tijatrom na Krojcbergu, kao i u pozorištu Balhaus Nauninštrase. Nakon nekoliko godina saradnje sa raznim pozorištima (među kojima su Šaubine am Leniner Plac i Dojčes teater Berlin), postala je saradnik na Institutu Mask-Plank u gradu Jinka u Južnoj Etiopiji, gde je snimila kratki dokumentarni film Hamar. U periodu između 2010. i 2014. godine studirala je filozofiju i nemačku filologiju na Univerzitetu Fraj u Berlinu i na Istanbulskom univerzitetu u Turskoj. Diplomirala je 2014. godine. Godine 2013. bila je glavni dramaturg predstave dugog trajanja #1/KONKORDIA na sceni „Šauštele“ Moderne pinakoteke u Minhenu, koju je režirao Ersan Mondtag. Od 2014, studira prava na Univerzitetu Humbolt u Berlinu. Od 2016, obavlja funkciju pravnog savetnika za kancelariju za izbeglice pri Univerzitetu Humbolt u Berlinu.
IZVODI IZ KRITIKA
Olga Bah ne gaji nikakve iluzije jer, kako je izjavila, likovi predstavljaju ‘izraz vremena u kome dvosmislenosti i pretrpanost raznim konfuznim informacijama dovode ljude u ekstremne pozicije, a sve iz potrebe da bar jednom u životu znaju na čemu su. Oni postaju prijemčivi za razne teorije zavere, prihvataju razne cinične ili otvoreno rasističke stavove, za koje su uvereni da odišu demokratskim principima’.
Original
О ПРЕДСТАВИ
Троје ликова одрастају у неком великом европском граду: имућни су, образовани и досадно им је. Играјући дечје игре у доколици, они откривају задовољство забрањеног. Губе се у стањима екстазе која им, међутим, веома брзо досаде. Њихова жеља да се деси нешто „право“, јача из дана у дан. Траже уточиште у интимности друштва ком припадају, које се претвара у кавез без излаза. Западни пројекат самоодређења не улива сигурност већ изазива параноју. Оно што у почетку делује парадоксално, у ствари је вредно пажње: разлика између активних самоуништивача и њихових експлозивних направа и ових пасивних самоуништивача са њиховим вајним хедонизмом није толико велика колико би они можда волели да јесте. У својој најновијој представи Ерсан Мондтаг и млада ауторка из Берлина Олга Бах мапирају топографију краја времена и страхова који уз то иду, а који тренутно владају западним светом попут епидемије.
О АУТОРИМА
ЕРСАН МОНДТАГ рођен је у Берлину 1987. године и бави се стваралаштвом у области позоришта, музике, перформанса и инсталација. Године 2011. уписао је Школу Ото-Фалкенберг у Минхену, да би две године касније прекинуо студије, а 2012. основао је APITÆL ZWEI KOLEKTIF, с којим је развио представе дугог трајања, експерименталне журке и интердисциплинарна позоришна дела. Током сезоне 2013/14. био је члан REGIEstudio у театру Шаушпил у Франкфурту и режирао 2. Симфонију (позвана на „радикаљунг“ фестивал у Минхену 2014), Замак, и Орфеј# (позване на „радикаљунг“ фестивал 2015). Године 2015, Ерсан Мондтаг ствара комад TYRRANIS, који је позван на фестивал „Teatertrefen“ у Берлину 2016. године. Часопис Teater hojte прогласио га је редитељем у успону 2016. године. Проглашен је и „сценографом и костимографом године“. Ерсан Мондтаг живи у Берлину. Ствара у хамбуршком Талијатеатру, у театру Шаушпил у Франкфурту, у Позоришту Максим Горки у Берлину, у Минхенер Камершпиле и другим позориштима. Представа Истребљење, коју је креирао у сарадњи са Олгом Бах, прва је његова режија у Швајцарској.
ОЛГА БАХ, рођена у Берлину 1990, још се током средњошколских дана (2004-2007), заједно са Ерсаном Мондтагом прикључила берлинском позоришту за младе Grips Teatar. Заједно су основали независну позоришну трупу под називом „PE-Ensemble“. Њен први комад, Vinvet, премијерно је изведен 2007. године у немачко-турском позоришту Тијатром на Кројцбергу, као и у позоришту Балхаус Наунинштрасе. Након неколико година сарадње са разним позориштима (међу којима су Шаубине ам Ленинер Плац и Дојчес театер Берлин), постала је сарадник на Институту Маск-Планк у граду Јинка у Јужној Етиопији, где је снимила кратки документарни филм Hamar. У периоду између 2010. и 2014. године студирала је филозофију и немачку филологију на Универзитету Фрај у Берлину и на Истанбулском универзитету у Турској. Дипломирала је 2014. године. Године 2013. била је главни драматург представе дугог трајања #1/КONKORDIA на сцени „Шауштеле“ Модерне пинакотеке у Минхену, коју је режирао Ерсан Мондтаг. Од 2014, студира права на Универзитету Хумболт у Берлину. Од 2016, обавља функцију правног саветника за канцеларију за избеглице при Универзитету Хумболт у Берлину.
ИЗВОДИ ИЗ КРИТИКА
Олга Бах не гаји никакве илузије јер, како је изјавила, ликови представљају ‘израз времена у коме двосмислености и претрпаност разним конфузним информацијама доводе људе у екстремне позиције, а све из потребе да бар једном у животу знају на чему су. Они постају пријемчиви за разне теорије завере, прихватају разне циничне или отворено расистичке ставове, за које су уверени да одишу демократским принципима’.