PRVI PUT NA SCENI NARODNOG POZORIŠTA
Balet Gusar/Le Corsaire pripada opusu starih, grandioznih baletskih produkcija 19. veka i poseduje sve elemente neophodne za uspeh i dugovečnost, uprkos protoku vremena i novim tendencijama u sferi umetnosti. Uvidom u libreto otkrivamo priču o gusarima, koji se ne bore samo na morskim talasima, već i na kopnu čine podvige zbog ljubavi. Obojena muzičkim senzibilitetom različitih kompozitora, romantična priča o ljubavi i strasti, protkana intrigama sa orijenta, vodi nas u svet atraktivnih scena, egzotičnih motiva prepunih dragulja, raskoši, ali i borbe za slobodu i lični integritet. Klasična baletska predstava, poput Gusara, podrazumeva ozbiljan baletski ansambl obrazovan na tradiciji strogog baletskog akademizma. Takođe, zahteva nekoliko ženskih i muških glavnih uloga, kao i brojan muški ansambl što nije uobičajeno za baletske predstave doba romantizma koji posebno afirmiše ženski ansambl i dominaciju primabalerine na sceni. Balet Gusar već više od 150 godina prati veliki uspeh na svetskim scenama, a sve zahvaljujući kombinaciji baletskog klasicizma sa egzotičnim karakternim plesovima, ali i virtuoznoj ženskoj i muškoj igri, uz koloritnu grandioznu scenografiju i atraktivne kostime inspirisane orijentom.
Uprkos čvrsto utemeljenim korenima, ovaj baletski spektakl je pratio neobičan put umetničkog razvoja, kao i brojne verzije različitih koreografa. I sama hronologija izvođenja na svetskim pozornicama je prilično neujednačena, u smislu brojnih postavki na scenama poput Sovjetskog saveza, na primer, ili izvođenja na zapadnim scenama, tek krajem 20. veka. Praizvedba baleta Gusar je održana 23. januara 1856. godine u pariskoj Operi (Théâtre Impérial de l’Opéra), u koreografiji Žozefa Mazilijea (Joseph Mazilier), koji potpisuje i libreto zajedno sa V. de Sen-Žoržom (Henri Vernoy de Saint-Georges). Libreto je nastao prema epskoj poemi Gusar (1814), Lorda Bajrona, čuvenog britanskog pesnika iz perioda romantizma. Premijera baleta je u Rusiji izvedena u Sankt Peterburgu, dve godine posle pariske, 1858. godine. Koreograf je bio Žil Pero (Jules Perrot), uz asistenciju Marijusa Petipa koji je samostalno postavio nekoliko baletskih deonica, a one su kasnije doživele veliku popularnost. Petipa je tokom svoje višedecenijske karijere postavio četiri verzije Gusara i determinisao buduće koreografske kreacije, ali i potvrdio status utemeljivača klasičnog baletskog akademizma.
Zahvaljujući brojnim revizijama i novim koreografskim redakcijama, balet Gusar je tokom svoje istorije trpeo konstantne i radikalne izmene. Još jedan kuriozitet predstavlja činjenica da se uz bazičnu muzičku partituru Adolfa Adama, u ovom baletu koriste i muzička dela brojnih drugih kompozitora, što je i koreografima ostavljalo veću slobodu, ali i mogućnost da dodaju nove igračke deonice. U skladu sa tim, pomenućemo koreografske verzije Aleksandra Gorskog, Samuila Andrianova, Konstantina Sergejeviča, ali i redakciju Agripine Vaganove i drugih.
Interesantno je da balet Gusar nije bio na repertoaru zapadnih teatara tokom većeg dela prošlog veka. Tek krajem 90-ih godina 20. veka nailazimo na postavke Gusara na sceni bostonskog Baleta i čuvenog njujorškog ABT-a (American Ballet Theatre). U Zapadnoj Evropi zapažamo ovo delo tek nakon 2000. godine. Nacionalni balet Engleske je, na primer, prvi put Gusara izveo tek 2013. godine, u koreografiji A.M. Holms koja je isti naslov već postavila na američkim scenama. Pomenimo i veliki povratak Gusara na scenu Boljšoj teatra 2007. godine u koreografiji J. Burlake i A. Ratmanskog koji su odlučili da se vrate korenima, koristeći libreto, muzičku partituru, dekor i kostime koreografske verzije koju je postavio Marijus Petipa daleke 1899. godine i koja na ruskim scenama nije viđena decenijama unazad.
Koreografiju baleta Gusar/Le Corsaire za Balet Narodnog pozorišta je kreirao Bahram Juldašev prema postavkama Marijusa Petipa i Pjotra Guseva. Ovo je verzija za koju je, u velikoj meri izmenjen libreto (autori P. Gusev i J. Slonimski), ali i muzička partitura. Ova postavka je bila veoma popularna u sovjetskoj Rusiji, a premijerno je izvedena 1955. godine. I danas je na repertoaru Marijinskog teatra, jednoj od najuglednijih baletskih kompanija sveta.
Svedoci smo posebnog trenutka, jer u ovoj godini Balet Narodnog pozorišta proslavlja značajan jubilej, stogodišnjicu postojanja. Daleke 1923. godine, otvoreno je novo poglavlje naše kulturne istorije. Uz pomoć umetnika koji su potekli sa samog izvora baletske umetnosti, stigla je igra, lepa i raskošna i zablistala na našoj pozornici. Već stotinu godina ispisujemo zlatne stranice naše baletske istorije i dodajemo joj još jedan biser klasične baletske literature. Premijera baleta Gusar/Le Corsaire koji do sada nije izvođen na našoj sceni, daje poseban ekskluzivitet proslavi značajnog jubileja Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu, a poklonicima baletske umetnosti privilegiju da po prvi put pogledaju ovaj spektakl u integralnoj verziji.