АЛ ДИ МЕОЛА ГИ СВИРИ БИТЛСИ 25.11.2017. МОБ!

DOGAĐAJ JE ZAVRŠEN
АЛ ДИ МЕОЛА ГИ СВИРИ БИТЛСИ 25.11.2017. МОБ!
Bul. Goce Delčeva 4, Skopje
25.Nov.2017
MakedonijaSkoplje

Огромно задоволство ни е да ви го најавиме следниот проект за оваа година- еден од најголемитесветски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно севраќа во Скопје, со два ексклузивни концерта во една вечер (од 20 и од 22 часот), на 25ти ноември воМакедонската Опера и Балет.

Ал Ди Меола ќе настапи со многу специфична програма, со музика на Битлси, Пјацола, како и неговиавторски песни.
Пошироката светска јавност го запозна Ал Ди Меола вo 1970-те години, како гитарист во џез-фјужнсоставот „Return to forever“, во кој членуваат клавијатуристот Чик Кореа, басистот Стенли Кларк итапанарот Лени Вајт. За тоа време, додека тој е член во „Return to Forever“, составот објави три албуми.Но, кон крајот на 1970-те години, музичарот одлучува да прави соло кариера и до денес има објавено24 албуми, освоено многу значајни награди и продадени над 10 милиони копии од своите изданија.
Освен со Кларк и Кореа, Ал Ди Меола е познат и по соработката со колегите Пако Де Лусија и ЏонМеклафлин, кои во јавноста беа познати под името „гитарско супер трио“.

Долгата листа на соработници на Ал Ди Меола вклучува имиња како Пол Сајмон, Фил Колинс, Лучано Павароти, Карлос Сантана, Џими Пејџ, Френк Запа и многу други.

Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од 9-ти октомври (понеделник), по цени од 1.500 и од2.000 денари.

 

Бидејќи се работи за навистина ексклузивни концерти со мал капацитет, ви препорачуваме да си гинабавите вашите билети навреме.EVENING OF TRUE ENJOYMENT:

AL DI MEOLA PLAY BEATLES!

It is a great pleasure for us to announce you the next project for this year – one of the greatest world and most awarded guitarists of all time, after a pause of almost 10 years, returns again to Skopje, with two exclusive concerts in one evening(from 20 and 22) on the 25th of November in the Macedonian Opera and Ballet.

Al Di Meola will perform with a very specific program, Beatles music, Piazzola, as well as his original songs.

 

The long list of collaborators of Al Di Meola includes names like Paul Simon, Phil Collins, Luciano Pavarotti, Carlos Santana, Jimmy Page, Frank Zappa and many others.

Tickets will be on sale from October 9th (Monday) at prices of 1,500 and 2,000 denars.

Since these are really exclusive, low-capacity concerts, we recommend that you get your tickets on time.


JOŠ DOGAĐAJA SAMO ZA TEBE

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.